FestivalnytLine-up

Vejret ser ud til at blive fantastisk til en næsten udsolgt Skive Festival i weekenden

Sol, kolde fadøl og masser af god musik, Skive Festival er klar til deres 30 års jubilæum. Se hele programmet her.

Torsdag kl. 16.00 bliver porten til årets Skive Festival åbnet, men det er ikke en hvilken som helst fest. For i år er der 30 år siden at den første festival (Der dengang hed Skive Beach Party) blev afholdt.

Lad det være sagt med det samme, weekenden ser ud til at vise sig fra sin bedste side med sol, både torsdag, fredag og lørdag.

Programmet er også helt i top, med nogle af de største danske navne, som Tobias Rahim, Benjamin Hav & Familien og D-A-D.

Fra det store udland kommer Anastacia, AronChupa & Little Sis Nora og tyske Nena.

Der bliver tryk på Retro Festen fredag aften, hvor du kan danse med Cartoons, Spagna og Tania Evans fra Culture Beat.

Så det bliver tre dage med fuld knald på. Vi er naturligvis tilstede på Skive Festival, hvor vi vil give jer alt det bedste derfra.

Læs også: Verdensstjernen Anastacia kommer til Skive Festival

 

Herunder kan du se det fulde program:

Torsdag

Kl. 16.00 Pladsen Åbner

Spar Nord Scenen

Kl. 18.00 Drew Sycamore
Kl. 21.00 L.O.C.
Kl. 00. 00 Benjamin Hav & Familien

Metro Therm Scenen

Kl. 16.30 Icekiid
Kl. 19.30 Artigeardit
Kl. 22.30 AronChupa & Little Sis Nora
Kl. 01.15 Emin Lange

Murermester Kurt Sørensen Scenen

Kl. 16.30 Bøystrup + V0n Quar
Kl. 19.30 The Powls
Kl. 22.30 High Voltage

Fredag

Kl. 14.00 Pladsen Åbner

Spar Nord Scenen

Kl. 18.00 Jonah Blacksmith
Kl. 21.00 Tobias Rahim
Kl. 00. 00 D-A-D

Metro Therm Scenen

Kl. 15.00 Kalaset
Kl. 16.30 Lamin
Kl. 19.30 Nena
Kl. 22.30 Retro Festen
Cartoons
Spagna
Tania Evans fra Culture Beat

Kl. 01.15 Gobs

Murermester Kurt Sørensen Scenen

Kl. 15.00 Helena Sundroos Band + Antonius
Kl. 16.30 MD Duo
Kl. 19.30 Grand Prix De Luxe
Kl. 22.30 Keen on Queen

Lørdag

Kl. 14.00 Pladsen Åbner

Spar Nord Scenen

Kl. 18.00 Andreas Odbjerg
Kl. 21.00 Anastacia
Kl. 00. 00 Thomas Helmig

Metro Therm Scenen

Kl. 15.00 Benny Jamz
Kl. 16.30 Ericka Jane
Kl. 19.30 Medina
Kl. 22.30 Forced To Mode
Kl. 01.15 DJ Aligator

Murermester Kurt Sørensen Scenen

Kl. 15.00 Kaiser
Kl. 16.30 Hula Hula
Kl. 19.30 Creedence Clearwater + Repeated
Kl. 22.30 Hvide Løgne

Læs også: Skive Festival i billeder 2022

Der er udsigt til det helt rigtige festivalvejr se bar udsigten herunder.

Lignende artikler

Back to top button