FestivalnytLine-up

Jelling Musikfestival det fulde program

2023 byder på navne som Lewis Capaldi, Westlife, Tobias Rahim og Benjamin Hav & Familien. Se det fulde program her og se hvad du glæder dig mest til.

Torsdag tager Jelling fat på festivalsæsonen, med det vi kalder de store festivaler, det er dem som har flere scener og mulighed for camping.

Jelling Musikfestival har hele fem scener og mere end 100 koncerter på de fire dage.

Herunder kan du se det fulde program:

Torsdag

STORE SCENE

Kl. 17:25        Malte Ebert
Kl. 19:55        Benjamin Hav & Familien
Kl. 22:20        Nik & Jay

TELTSCENEN

Kl. 18:40        Blæst
Kl. 21:15        Lamin
Kl. 23:40        Emil Lange

ALFREDS

Kl. 16:10        Katinka Band
Kl. 18:40        Niels Skousen
Kl. 21:15        Dave Evans
Kl. 23:40        The Powls

TRIBUNEN

Kl. 16:20        Quasar-finale: BÆNCH · GUNILLA · Mads Langelund · Tiger På Spring
Kl. 19:55        Ericka Jane
Kl. 22:20        Black Sabbath Tribute

SØPAVILLONEN

Kl. 16:10        Jelling Spillemændene
Kl. 18:40        Syngepigerne
Kl. 21:15        Martin Kanstrup
Kl. 23:40        Ibrahim Electric

 

Fredag

STORE SCENE

Kl. 13:20        Birthe Kjær & Feel Good Band
Kl. 15:45        Tessa
Kl. 18:05        Medina
Kl. 20:40        Lewis Capaldi
Kl. 23:20        Dizzy Mizz Lizzy

TELTSCENEN

Kl. 14:40        Safri Duo
Kl. 17:00        Johnny Deluxe
Kl. 19:20        Sanne Salomonsen & Electric Guitars
Kl. 22:00        Lars Lilholt Band
Kl. 00:35        LÅGSUS

ALFREDS

Kl. 12:00        Uffe Holm, Mahamad Habane, Dharshika Christopher, André Jakobsen, Torben Chris
Kl. 14:40        Pauline
Kl. 17:00        Ganger
Kl. 19:20        Lasse Skriver
Kl. 22:00        PRISMA
Kl. 00:35        Padlock Chain

TRIBUNEN

Kl. 13:20        Rikke Thomsen
Kl. 15:45        Moonjam
Kl. 18:05        Fräulein
Kl. 20:40        GOBS
Kl. 23:20        D1MA

SØPAVILLONEN

Kl. 12:00        Kjartan Bue
Kl. 14:40        JMF-bogtalk
Kl. 17:00        Perry Stenbäck og Dekadans
Kl. 19:20        Christian Brøns
Kl. 22:00        Jørgen De Mylius
Kl. 00:35        John Mogensen Jam

 

Lørdag

STORE SCENE

Kl. 12:45        Dodo & The Dodo’s
Kl. 15:20        TV-2
Kl. 17:55        Tobias Rahim
Kl. 20:30        Westlife
Kl. 23:10        Carpark North

TELTSCENEN

Kl. 11:45        Jelling Big Band
Kl. 14:05        Ude Af Kontrol
Kl. 16:40        Swan Lee
Kl. 19:15        Artigeardit
Kl. 21:50        Drew Sycamore
Kl. 00:30        KATO

ALFREDS

Kl. 11:45        Rage Again
Kl. 14:05        Tak Rock præsenterer: Sorthandsk
Kl. 16:40        Bersærk
Kl. 19:15        The Sandmen
Kl. 21:50        Kellermensch
Kl. 00:30        Keen On Queen

TRIBUNEN

Kl. 12:45        JJ Paulo
Kl. 15:20        Pil
Kl. 17:55        Ester Brohus & Knud Møller
Kl. 20:30        Freddy & The Phantoms
Kl. 23:10        The Boyband

SØPAVILLONEN

Kl. 11:45        Bagstiv
Kl. 14:05        Katrine Muff – Fællessang
Kl. 16:40        Stine Klingsten
Kl. 19:15        Den Grimmeste Mand i byen
Kl. 21:50        Tom Donovan
Kl. 00:30        Metropol

 

Søndag

STORE SCENE

Kl. 12:50        Annika Aakjær
Kl. 15:15        Shakin’ Stevens
Kl. 17:55        Jonah Blacksmith
Kl. 20:20        Andreas Odbjerg
Kl. 23:00        Lukas Graham

TELTSCENEN

Kl. 14:10        Rocazino
Kl. 16:35        Hardinger Band
Kl. 19:15        Benny Jamz
Kl. 21:40        HUGORM
Kl. 00:25        Beatroots

ALFREDS

Kl. 11:45        Henning Stærk
Kl. 14:10        Eee Gee
Kl. 16:35        Niarn
Kl. 19:15        Soleima
Kl. 21:40        Gasoline

TRIBUNEN

Kl. 12:50        Svaneborg Kardyb
Kl. 15:15        Ida Laurberg
Kl. 17:55        Kalaset
Kl. 20:20        Superloader
Kl. 23:00        Jaxstyle

SØPAVILLONEN

Kl. 14:10        Fællessang m. Brandbjerg Højskole
Kl. 16:35        DJ Adam Bak: Dronning Thyra
Kl. 19:15        Ekspressen
Kl. 21:40        Bamse Madsen Band

 

Lignende artikler

Back to top button